top of page

SEKTÖRÜN İZİNDE: ALTAN DÖNMEZ İLE SİNEMANIN RENKLİ DÜNYASINA YOLCULUKSetten Söyleşilere, Türkiye Sinemasının Yeni Yeteneklerine Işıklar Tutuyor


Sinema, izleyiciyi farklı dünyalara götüren, duyguları harekete geçiren ve düşündüren bir sanat formu olarak bilinir. Bu büyülü dünyanın perde arkasında ise usta yönetmenlerin emeği ve vizyonu yatar. Bugün sizlere Türkiye'nin önde gelen yönetmenlerinden biri olan Altan Dönmez ile gerçekleştirdiğimiz bir söyleşiye konuk olacaksınız. Altan Dönmez, kariyerindeki yolculuğu, sektördeki deneyimleri ve gelecek hedefleri hakkında bizimle bilgi paylaşacak.


 

-  MERHABA, ALTAN BEY. RÖPORTAJ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ÖNCELİKLE, KARİYERİNİZDEKİ YOLCULUĞA BİR GÖZ ATALIM. HANGİ NOKTADA YÖNETMENLİK YAPMAYA KARAR VERDİNİZ?

 

ALTAN DÖNMEZ: Merhaba. Benim kariyerim kamera asistanlığıyla başladı, 1986 yılında. Bu süreçte fark ettim ki bir dünya kurmanın ve insanlarla paylaşmanın benim için ayrı bir keyif olduğunu. Bu farkındalık, yönetmenlik yolunda kendimi geliştirmem için bir itici güç oldu.

 

-  YÖNETMENLİK KARİYERİNİZDE HANGİ DÖNEMLERDE ÇALIŞTINIZ VE HANGİ TÜR PROJELERDE YER ALDINIZ?

 

ALTAN DÖNMEZ: Kariyerim boyunca birçok farklı projede yer aldım. Görüntü yönetmenliği, reklam yönetmenliği, klip yönetmenliği, dizi ve sinema gibi çeşitli alanlarda çalıştım.

 

-  TÜRKİYE'DEKİ DİZİ SEKTÖRÜ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? ÖZELLİKLE, "GELSİN HAYAT BİLDİĞİ GİBİ" VE "GÜNEŞİ BEKLERKEN" GİBİ PROJELER SİZİN İÇİN NASIL BİR DENEYİMDİ?

 

ALTAN DÖNMEZ: Türkiye'deki dizi sektörü hızla gelişiyor ve çeşitli projelerle zenginleşiyor. "Gelsin Hayat Bildiği Gibi" ve "Güneşi Beklerken" gibi projeler, farklı hikayeler anlatmaları ve güçlü mesajlar iletmeleri açısından benim için önemli deneyimlerdi. Özellikle "Güneşi Beklerken"de farklı bir şeyler denemeye çalıştık ve bu deneyim başarılı oldu.

 

-  OYUNCU SEÇİMİ SÜRECİNDE NELERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORSUNUZ? ÖZELLİKLE KEREM BÜRSİN GİBİ OYUNCULARLA SIKÇA ÇALIŞMANIZIN SEBEBİ NEDİR?

 

ALTAN DÖNMEZ: Oyuncu seçiminde rol için doğru kişiyi bulmak çok önemli. Kerem Bürsin gibi oyuncularla sıkça çalışmamın sebebi ise iyi anlaşmamız ve uyumlu bir çalışma ortamı sağlamamızdır. Projeleri okuduğumda onun rolüne en uygun kişi olduğunu düşünüyorsam, tercihimi o yönde kullanıyorum.

 

-  YÖNETMENLİK TARZINIZ HAKKINDA BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ? PROJELERE NASIL BİR YAKLAŞIM BENİMSİYORSUNUZ?

 

ALTAN DÖNMEZ: Benim yönetmenlik tarzım, senaryonun ve projenin ruhuna uygun bir yaklaşımı benimsemeyi içerir. Özellikle sahnelerin içeriği güçlüyse, oyuncularla olan ilişkilerin yanı sıra fazla ekstra katkıda bulunmayı tercih etmem. Senaryoya ve projeye hizmet etmek benim için ön planda olan bir prensip.

 

-  SETTE İLGİNÇ BİR ANINIZI PAYLAŞIR MISINIZ?

 

ALTAN DÖNMEZ: Bir keresinde sette bir bıçak eğitmeni istemiştim ve olağanüstü bir isabetle hedefi vurduğunu gördüm. Daha sonra öğrendim ki kendisi bir bıçak tamircisiymiş ve yanlışlıkla ona yönlendirilmiş.

 

-  GENÇ YÖNETMEN ADAYLARINA NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ?

 

ALTAN DÖNMEZ: Genç yönetmen adaylarına sürekli denemeler yapmalarını, çok okumalarını, hayal kurmalarını ve mümkün olduğunca çekim yapmalarını öneririm. Her zaman ilk işleri gibi son işlerini değerlendirmeleri önemlidir.

 

-  SON OLARAK, İZLEYİCİLERE İLETMEK İSTEDİĞİNİZ BİR MESAJ VAR MI?

 

ALTAN DÖNMEZ: Sektörümüz, izleyicilerle birlikte gelişiyor ve hep daha iyi işler yapacağımıza inanıyorum. İzleyicilere destekleri için teşekkür ederim.

 

-  RÖPORTAJ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ, ALTAN BEY.

 

ALTAN DÖNMEZ: Ben de teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın.

 

 

 

Altan Dönmez ile gerçekleştirdiğimiz bu keyifli söyleşiyle, sinemanın kamera arkasındaki büyüsünü biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Kendisinin sektöre dair bakış açısı ve deneyimleri, gelecek vadeden yönetmen adaylarına ilham kaynağı olabilirken, sinema tutkunlarına da sektördeki gelişmeler hakkında ufuk açıcı bir perspektif sunmuştur. Kendisine bu samimi söyleşi için teşekkür ederiz ve sinema dünyasındaki başarılarının devamını dileriz.


 Comments


bottom of page