top of page

HOLLYWOOD’ DA YÜKSELEN BİR TÜRK YÖNETMEN AHMET ATALAY VE BAŞARI ÖYKÜSÜFragman Editörlüğünden Yönetmenliğe Uzanan Bir Yolculuk


Bu özel röportajda, başarılı bir film editörü ve yönetmen olan Ahmet Atalay ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sinema dünyasına olan yolculuğunu, kariyerindeki dönüm noktalarını ve gelecekteki projelerini paylaşan Ahmet Atalay, sinemaya duyduğu tutkuyu ve hayallerini bizimle paylaşıyor.


 

-  MERHABALAR AHMET BEY, HOŞ GELDİNİZ ÖNCELİKLE, BİRAZ SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ SİNEMAYA OLAN İLGİNİZ VE KARİYERİNİZ NASIL BAŞLADI?

 

AHMET ATALAY: Hoşbulduk, teşekkür ederim. Ben Ahmet Atalay, 43 yaşındayım. Sinemaya olan ilgim aslında çocukluğuma dayanıyor. Aslında Hollywood'a gitmek ve ünlü olmak gibi genel hedeflerim yoktu, benim gerçek hayalim film yapmaktı. İlk olarak 2002 civarında, üniversiteyi bitirdikten sonra film fragmanları ve video oyun fragmanları üzerinde çalışmaya başladım.

 

- KARİYERİNİZDEKİ ÖNEMLİ DÖNEMLERDEN BİRİ MİRAMAX FİLMS İLE STAJ YAPMANIZDI. BU DENEYİMDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

 

AHMET ATALAY: Evet, Miramax Films'te staj yapmak gerçekten önemli bir deneyimdi. İlk fragmanım Pokemon Forever'dı, ve bu deneyim bana New York'tan Los Angeles'a taşınmama vesile oldu. Miramax'teki stajım, film fragmanları ve TV spotları hazırlama konusunda büyük bir öğrenme süreciydi.

 

- KARİYERİNİZ BOYUNCA BİRÇOK BÜYÜK YAPIMIN FRAGMANINI HAZIRLADINIZ. EN ÇOK GURUR DUYDUĞUNUZ İŞ HANGİSİ OLDU VE NEDEN?

 

AHMET ATALAY: En çok gurur duyduğum işlerden biri, Mission Impossible: Fallout fragmanıdır. 2018'de Forbes dergisi tarafından yılın en iyi fragmanı seçildi ve birçok ödül kazandı. Bu proje, benim için büyük bir başarıydı.

 

- SİNEMAYA OLAN TUTKUNUZ SİZİ YÖNETMENLİK KARİYERİNE YÖNLENDİRDİ. BU GEÇİŞ SÜRECİNİ VE YÖNETMENLİKTEKİ DENEYİMLERİNİZİ ANLATIR MISINIZ?

 

AHMET ATALAY: Evet, kurgu üzerinde çalıştıktan sonra, yönetmenlik benim için yeni bir tutku haline geldi. Büyük projelerde çalışırken, sahip olduğum süre sınırlamaları nedeniyle tam olarak istediğim şeyi yapamıyordum. Bu nedenle, kendi kısa filmlerimde yönetmenlik yapmaya karar verdim. Özellikle Reaper adlı kısa filmim, özgürlüğümü tam anlamıyla kullanabildiğim ve istediğim şeyi yaratabildiğim bir projeydi.

 

- İLHAM ALDIĞINIZ YÖNETMENLER VE SİNEMA TARZINIZ HAKKINDA DAHA FAZLA KONUŞABİLİR MİSİNİZ?

 

AHMET ATALAY: Beni en çok etkileyen yönetmenler genellikle 80'ler ve 90'lardan gelir. Michael Mann, Michael Bay, Mel Gibson, Ronin'i ve Hong Kong'dan John Woo'nun filmleri benim için ilham kaynağıdır. Onların tarzını günümüz teknolojisiyle harmanlayarak yeniden yaratmaya çalışıyorum.

 

- SON OLARAK, GENÇ SİNEMACILARA VE HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEYENLERE NE GİBİ TAVSİYELERİNİZ VAR?

 

AHMET ATALAY: Hayalinizin peşinden gitmek ve tutkulu olmak çok önemlidir. Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsanız, bu hedefe odaklanın ve sürekli çaba gösterin. Yolda karşınıza çıkacak zorluklara rağmen, tutarlılık ve azimle ilerleyin. Hayaliniz büyükse, gerçekleştirmek mümkündür.

 

 

 

Ahmet Atalay'ın sinema kariyerine dair önemli anılarına ve gelecek projelerine dair samimi açıklamalarını dinledik. Onun azmi ve tutkusu, hayallerin peşinden gitmenin ne kadar mümkün olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Ahmet Atalay'a kariyerinde ve gelecekteki projelerinde başarılar diliyoruz. Sinema dünyasındaki bu yetenekli ismi daha yakından tanımak için onun projelerini takip etmeye devam edeceğiz. 


コメント


bottom of page