top of page

TÜRK SİNEMASININ DEĞERLİ YAPIMCISI: TUNCAY ÖTER İLE SEKTÖRÜN PERDE ARKASI

TUNCAY ÖTER İLE SEKTÖRÜN BİLİNMEYENLERİ

11 Mar 2023

-MERHABA TUNCAY BEY, HOŞ GELDİNİZ.

 

TUNCAY ÖTER: Merhaba, hoş bulduk.

 

-BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

 

TUNCAY ÖTER: 28.12.1971 doğumluyum. Esnaf bir ailenin çocuğuyum. Esnaftan tüccarlığa ve sonra işçiliğe kadar farklı işlerde bulundum. Kendim de esnaflık yapmış biriyim. Daha sonra sinema sektörüne girdim ve Muhteşem Yüzyıl dizisinde yapım sorumlusu olarak çalıştım.

 

-MUHTEŞEM YÜZYIL PROJESİNİ HAZIRLARKEN HANGİ GÖREVLERİ ÜSTLENDİNİZ?

 

TUNCAY ÖTER: Bir projenin içinde bulunduğum zaman, her aşamasıyla ilgileniyorum. Mekanın organizasyonundan, kostüm hazırlıklarına, sanat işlerinden dekorasyona kadar her detayla yakından ilgileniyorum. Yani bütün aşamalarla ilgilenen biriyim.

 

-MUHTEŞEM YÜZYIL'IN BAŞARISINDA SİZCE EN ÖNEMLİ FAKTÖR NEYDİ?

 

TUNCAY ÖTER: Muhteşem Yüzyıl'ın tarihe ışık tutmasıydı. İzleyicilere tarihi merak ettirdi ve bu döneme ilgi arttırdı. Binlerce kitap ve dizi bu ilgi sonucunda ortaya çıktı.

 

-HALİT ERGENÇ İLE "VATANIM SENSİN" PROJESİNDE DE ÇALIŞTINIZ. KENDİSİ NASIL BİRİ?

 

TUNCAY ÖTER: Halit Ergenç olağanüstü bir insandır. Hem iyi bir sanatçı hem de insan olarak takdire değer. Çalışmaktan keyif aldığım, saygı duyduğum bir kişidir.

 

-DİRİLİŞ ERTUĞRUL DİZİSİNDE YAPIMCI OLARAK ÇALIŞTINIZ. BU PROJEYİ ÖZETLER MİSİNİZ?

 

TUNCAY ÖTER: Diriliş Ertuğrul, Ertuğrul Gazi'nin hayatını konu alan özel bir projeydi. Engin Altan Düzyatan'ın muhteşem performansıyla büyük başarılara imza attık. Organizasyon, kostüm, sanat, oyuncular, yönetmen, ve teknik ekip olarak her şeyiyle önemli bir işti.

 

-TARİHİ DİZİLERDE ÇALIŞMANIN ZORLUKLARI NELERDİR?

 

TUNCAY ÖTER: Tarihi dizilerde çalışmak aslında yönetim ve organizasyon becerisi gerektirir. Doğru ekip oluşturmak, sağlık ekibi gibi önlemler almak önemlidir. Aynı zamanda risklerle başa çıkabilmek de önemlidir.

 

-BU PROJEYİ ÖZEL KILAN ŞEY NEDİR?

 

TUNCAY ÖTER: Bu projeyi özel kılan şey, 900 yıl öncesinin yaşamını canlandırma fırsatıdır. Türk obalarının, göçlerin, savaşların ve Anadolu'ya yerleşmelerinin hikayesi çok özeldir. Diriliş Ertuğrul, bu döneme ışık tutan ve kaynaklara dayanan bir yapımdır.

 

-"KURT SEYİT ŞURA" DİZİSİ NASIL BİR PROJEYDİ VE NE GİBİ FARKLILIKLAR İÇERİYORDU?

 

TUNCAY ÖTER: "Kurt Seyit Şura" bir kitaptan uyarlanmıştı, ancak izleyici beklentilerini tam anlamıyla karşılayamadı. Kıvanç Tatlıtuğ gibi büyük bir oyuncunun performansı göz dolduruyordu, ancak hikaye ve bazı unsurlar izleyicilerin isteklerini tam olarak karşılayamadı.

 

-KIVANÇ TATLITUĞ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

 

TUNCAY ÖTER: Kıvanç Tatlıtuğ, sağlam bir karaktere ve büyük bir yeteneğe sahip bir oyuncudur. Genç, esprili ve çalışkan biri olarak onunla çalışmak keyifli bir deneyimdi.

 

-UYGULAYICI YAPIMCI VE YAPIMCI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

 

TUNCAY ÖTER: Uygulayıcı Yapımcı, projenin sahadaki uygulamalarından sorumludur.

Yapımcı işin sahibi ve genellikle daha bilgili bir kişidir. İkisi arasındaki işbirliği büyük öneme sahiptir.

 

-YÖNETMENİN SEÇİM SÜRECİNİ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?


TUNCAY ÖTER: Yönetmeni genellikle Yapımcı seçer, ancak yönetmenin kendi yetenekleri ve isteği de büyük bir rol oynar.

 

-OYUNCU SEÇİMİ KONUSUNDA NASIL BİR YAKLAŞIM BENİMSERSİNİZ?

 

TUNCAY ÖTER: Oyuncu seçimi genellikle bir ekip çalışmasıdır. Herkes oyuncu seçimine katkıda bulunabilir, ve oyuncunun yetenekleri ve uygunluğu göz önüne alınır.

 

-BİR SETİN BAŞARISI İÇİN OLMAZSA OLMAZ UNSURLAR NELERDİR?

 

TUNCAY ÖTER: Setin olmazsa olmazı, her şeydir. Çaycıdan, yönetmene, ışık ekibinden kameramanlara kadar herkesin katkısı önemlidir. Bir set, tüm bileşenleriyle bir araya geldiğinde başarılı olur.

 

Tuncay Öter'in sektördeki deneyimleri ve değerli bakış açıları, Türk sinemasının gelişimine büyük katkılarda bulunmuş bir ismin önemini vurguluyor. Sektörün perde arkasına ışık tutan bu röportaj, Tuncay Öter'in başarı hikayesine ve sinemanın büyülü dünyasına bir pencere açtı. Kendisine verdiği değerli zaman ve paylaştığı bilgiler için teşekkür ediyoruz.
bottom of page