top of page

YARATICILIĞIN YÖNETMENİ: CANAN ÖZKAN ARSLAN İLE SANATIN İZİNDETecrübe, Hayal Gücü ve Özgürlük: Sanatın İzinde Bir Usta


Sinemanın büyülü dünyası, sadece önünde kamera tutulanların hikayesi değildir. Perdenin arkasında, her detayın titizlikle düşünüldüğü, her sahnenin bir sanat eseri olduğu bir dünya vardır. Bugün, bu gizemli dünyanın ustalarından biriyle tanışacağız: sanat yönetmeni Canan Özkan Arslan. 23 yıllık deneyimi ve tutkusuyla sektörde iz bırakan Arslan, bizlere sinemanın kulislerindeki renkli dünyayı keşfetme fırsatı sunuyor.


 

- MERHABA CANAN HANIM, HOŞ GELDİNİZ. BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Bahsedeyim. Ben Canan. 41 yaşındayım ve 23 yıldır sektördeyim. Alaylıyım ve çok ufak yaştan beri sektördeyim. Bir sürü filmde çalıştım, reji ve prodüksiyon da yaptım. Şu anda uzun süredir en sevdiğim iş olan dekor yapımıyla ilgileniyorum.


- SANAT YÖNETMENİ OLARAK NE YAPARSINIZ?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Sanat Yönetmeni, bir işin veya senaryonun doğum aşamasında, çekecek olan Rejisör'e hakim olur. O mekandaki atmosferi yaratmak sanat yönetmenine aittir. Ama biz her şeyi yaparız. Boyası, badanası, yerleştirmesi, baştan yaratılması gibi detaylarla ilgileniriz.


- SANAT YÖNETMENİ OLMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMELİ?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Bence çok çalışmalı çünkü ne kadar çok işte çalışırsanız, o kadar çok ufkunuz açılır. Tecrübe çok önemlidir. Ayrıca hayal gücü ve geniş bir ufka sahip olmak da önemlidir.


- PEKİ, SİZ KENDİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPIYORSUNUZ?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Ben zor yönetmenlerle çalışarak geliştim. Onlar benim ufkumu açıyor. Ayrıca her gün yeni bir şey öğreniyorum. Bu işte tecrübe çok önemli.


- MESLEĞİNİZİN EN SEVDİĞİNİZ TARAFI NEDİR?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Serbest olmak. Özgürlüğü seviyorum. Sabit bir masada veya monitörün başında duramam. İşte sürekli hareket halinde olmak bana iyi geliyor.


- HERKES SANAT YÖNETMENİ OLABİLİR Mİ?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Bence evet. Hayal gücü olan herkes bu işi yapabilir. Yetenek ve deneyim önemlidir, ancak herkesin bu işi yapabileceğini düşünüyorum.


- İYİ BİR SANAT YÖNETMENİNİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ NEDİR?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Bence hem yetenekli olmalı hem de deneyimli olmalı. Deneyim her zaman önemlidir çünkü her işte yeni bir şey öğrenirsiniz. Ayrıca hayal gücü de çok önemlidir.


- SANAT YÖNETMENİ OLARAK YAŞADIĞINIZ SIKINTILAR NELERDİR?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Bütçe sıkıntısı yaşayabiliriz. İş görüşmelerinde sık sık bütçe sorunuyla karşılaşırız. Bu da bazen zorlayıcı olabilir.


- DİJİTAL PLATFORMLAR HAYATINIZI NASIL ETKİLEDİ?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Dijital platformlar işimi kolaylaştırdı çünkü daha fazla iş fırsatı sundular. Ancak asistan bulmakta zorlanıyoruz çünkü herkesin kendine göre bir fiyat belirlemesi var.


- HANGİ İŞTE "BURADA GERÇEKTEN YAPMAK İSTEDİĞİMİ YAPTIM" DEDİNİZ?


CANAN ÖZKAN ARSLAN: "Erkek Severse" adlı işte. Bu işte gerçekten en iyisini yapmaya çalıştım ve şirketin büyük desteğiyle güzel bir iş çıkardık.


- CANAN HANIM, SORULARIMIZI YANITLADIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.


CANAN ÖZKAN ARSLAN: Çok teşekkür ederim bu güzel röportajınız için.
Sanat yönetmeni Canan Özkan Arslan'ın gözünden sinemanın perde arkasına bir pencere açtık. Deneyimlerinden ve tutkusundan aldığı güçle, her projede sınırları zorlayan bir ustalıkla çalışan Arslan, sinemanın büyülü dünyasına değerli bir katkı sağlıyor. Onunla geçirdiğimiz bu zaman için teşekkürler, umarız gelecekte daha nice renkli ve büyülü projelerde karşılaşırız.


 

Commentaires


bottom of page