top of page

YÖNETMENLİKTE DEĞİŞMEYEN TUTKU: AKSİYONUN VE DENEYİMİN BÜYÜSÜ


Hayalini Kur, Deneyimle, Başarıya Ulaş


Bu röportajımızda, Türk sinemasının genç ve başarılı yönetmenlerinden Yücel Hüdaverdi ile tanışma fırsatı bulduk. Kendisi, sektöre olan tutkusunu, deneyimlerini ve gelecek projelerini bizimle paylaştı. Buyurun, yönetmenin kendi ağzından, sektörde bir yolculuğa çıkalım.


 

-MERHABALAR YÜCEL BEY, ÖNCELİKLE HOŞGELDİNİZ. BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Yücel Hüdaverdi önce insan aslında, sonra baba, sonra umarım ki yönetmendir diyebilirim. Ben aslında sektöre 2008 yılında başladım. Üniversitedeyken sinema okudum Eskişehir'de. Oradayken sektördeki ilk deneyimim TRT'de stajyer olarak başladı. Fakat o zamanlarda sağolsun çok değerli bir prodüktörümüz vardı. Onunla tanışmam aslında biraz yolculuğumu çeşitlendirdi. Onun sayesinde 2 aylık zorunlu stajımı hızlıca tamamlayıp kısa sürede iş teklifi aldım.


-HANGİ PROJELERDE YER ALDINIZ VE SİZE EN ÇOK DENEYİM KATAN İŞ HANGİSİYDİ?


YÜCEL HÜDAVERDİ: İlk dizi deneyimim "Kanıt" ile başladı, ardından bir "Behzat Ç." sürecim oldu. Behzat Ç. de asistanlık yapıyordum sonrasında birçok belgesel projesi geldi. Ancak "Tek Yürek" dizisi, buzun üstünde aksiyon çekme fırsatı verdiği için benim için unutulmaz bir deneyim oldu.


-YÖNETMEN OLARAK FARKLI TÜRLERDE ÇALIŞMAYI TERCİH ETTİĞİNİZİ SÖYLEDİNİZ. BU ÇEŞİTLİLİK SİZİN İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Tek tip bir yönetmen olmak istemedim. Belgesel, reklam, film, dizi derken çeşitliliği seviyorum. Aksiyon dolu bir projelerden sonra bir film projemiz var "Elephant Steps (Fil Adımları)" ismi, bununla beraber ilk filmimizi çekeceğiz inşallah gibi daha öncesinde asistanlık yaptığım filmler var elbette ama yönetmen olarak ilk projem olacak.


-YÖNETMEN OLARAK SADECE TÜRKİYE'DE DEĞİL, ULUSLARARASI ALANDA DA PROJELERDE YER ALDINIZ. BU DENEYİM NASIL BİR HİS?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Türk yönetmenlerin ve ekibin elinden çıkan özel işlerin uluslararası alanda ilgi görmesi benim için gurur verici. Yabancılarla çalışmak, farklı kültürleri bir araya getirerek sektöre değer katma şansı sunuyor.


-YÖNETMENLİK KARİYERİNİZİ DEĞERLENDİRİRKEN, SİZİ YÖNLENDİREN BIR MENTORUNUZ OLDU MU?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Evet, Osman Hoca'nın beni yönetmenliğe teşvik etmesi benim için dönüm noktasıydı. Onunla çalışmak, disiplinini öğrenmek ve sahada deneyim kazanmak benim için çok kıymetliydi.


-GENÇ YÖNETMEN ADAYLARINA NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Deneyim kazanmak için sadece müfredatı değil, sahayı da düşünmeleri gerektiğini düşünüyorum. İçerik üreten bir yönetmen olarak, birlikte çalışacakları birkaç kişiyle bir ekip kurup sahaya inmelerini öneririm.


-TÜRK SINEMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ VE ULUSLARARASI ALANDA DAHA ÇOK YER ALABİLMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Türk sineması uluslararası alanda daha fazla tanınmalı. Değişik tarzda işler üreterek, yabancılarla işbirlikleri yaparak sektörümüzü daha da geliştirebiliriz.


-İLERİDEKİ PROJELERİNİZLE İLGİLİ BİZE BİRAZ İPUCU VEREBİLİR MİSİNİZ?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Şu anda üzerinde çalıştığımız bir belgesel projesi var. Ayrıca, kendi içerik şirketimde genç yeteneklere fırsat tanımak amacıyla yeni projelere hazırlanıyoruz.


-YÖNETMEN OLARAK SİZİN İÇİN BAŞARI NE DEMEK?


YÜCEL HÜDAVERDİ: Başarı, sadece maddi kazanç değil, sektöre değer katmak, izleyiciye dokunmak ve her projede bir adım öteye gitmek demektir.


-VAKİT AYIRDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.


YÜCEL HÜDAVERDİ: Ben teşekkür ederim, böyle sohbet etme fırsatı sunduğunuz için.Yücel Hüdaverdi' nin sinemaya olan sevgisi, deneyimleri ve sektördeki yolculuğu etkileyici bir hikayeye dönüştü. Onun kendi iç dünyasında ve sektörde yaşadığı serüven, geleceğe dair umut dolu bir vizyon sunuyor. Yönetmenin elde ettiği başarılar, genç yeteneklere ilham verici bir öykü sunarken, önümüzdeki projelerle neler başaracağını merakla bekliyoruz. 


Comments


bottom of page