top of page

YÖNETMEN VOLKAN KAPKIN İLE FİLM SEKTÖRÜ, BAŞARI SIRLARI VE GELECEK PROJELER ÜZERİNE


Yankılanan Sözlerin Hikayesi: Volkan Kapkın ile Yaratıcılığa Yolculuk


Türk sinema ve dizi dünyasının öncü isimlerinden biri, usta yönetmen Volkan Kapkın ile sizi bir serüvene davet ediyoruz. Setlerin tozlu atmosferinden, duygusal anların perde arkasına uzanan bu sohbet, sanatın büyülü dünyasına bir pencere açacak.

 

- MERHABA VOLKAN BEY, SİZİ ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ. YÖNETMENLİK SERÜVENİNİZİ VE YENİ PROJELERİNİZİ KONUŞMAK İSTERİZ.


VOLKAN KAPKIN: Teşekkür ederim, ben de burada olmaktan mutluluk duyuyorum.


- ÖNCELİKLE, BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

VOLKAN KAPKIN: Elbette. Ben Volkan Kapkın, İstanbul'da doğdum ve 98 yılından beri burada yaşıyorum. Aslen okul için gelmiştim, ama bir daha dönmedim. 2001'den beri sektörde asistanlık ve yönetmenlik yapıyorum.

- YÖNETMENLİĞİ TERCİH ETME SÜRECİNİZ NASIL GELİŞTİ?

VOLKAN KAPKIN: Yönetmenliğe adım atmam aslında reji asistanlığıyla başladı. Yol bizi zamanla yönetmenliğe getirdi. Sektörde tercih yapmak her zaman kolay olmuyor, ancak şartlar ve fırsatlar yönlendirdi beni.

- BİR YÖNETMENİN BAŞARILI OLMASINI SAĞLAYAN FAKTÖRLERİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?


VOLKAN KAPKIN: Başarı, bir film gişe yapmasa bile doğru hikayeyi okumak, ekip ile uyumlu çalışmak ve istediğini alabilmekle ilgilidir. Başarının ölçüsü, kendi işimi izlerken mutlu olmamdır.

- TARİHİ BİR DİZİ ÇEKMENİN ZORLUKLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

VOLKAN KAPKIN:Tarihi dizilerde mekan kısıtlamaları ve dekor sınırlarıyla başa çıkmak zor olabilir. Zaman içinde aynı mekanı kullanmak, gerçeklik hissini azaltabilir.

- "PAYİTAHT-I ABDÜLHAMİT" DİZİSİ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

VOLKAN KAPKIN:Projeye katıldığımızda zaten bir sistem vardı ve ona adapte olduk. Projeyi akışında devam ettirdik ve gerçekleştirdik.

- "SAVAŞÇI" DİZİSİNİN BAŞARI SEBEBİNİ NE OLARAK DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

VOLKAN KAPKIN: Türk insanının askere karşı duyduğu sempati, dizinin bordo bereli bir timin hikayesini anlatmasıyla örtüşüyordu. Aile içi ilişkileri ve sıcak atmosferiyle izleyicilere hitap etti.

- "SAVAŞÇI" DİZİSİ ÇEKERKEN ZORLANDIĞINIZ BİR ANI PAYLAŞIR MISINIZ?

VOLKAN KAPKIN: -23 derecede dış mekânda çatışma sahneleri çekerken zorlandığım doğru. Askeri bir dizi çekmek her zaman zorluğu içinde barındırır.

- OYUNCU SEÇİMİ SİZİN İÇİN EN ZORLAYICI ŞEYLERDEN BİRİ. DOĞRU OYUNCUYU SEÇMEKLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

VOLKAN KAPKIN: Oyuncu seçimi, yönetmenliğin en önemli parçalarından biridir. İyi bir oyuncuyu doğru karakterle buluşturmak, başarılı yönetmenliğin anahtarıdır.

- FİLM SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

VOLKAN KAPKIN:Dijital platformların yükselişiyle birlikte ulusal kanalların etkisi azaldı.

Önümüzdeki dönemde çevrimiçi platformlar ve bağımsız yapımların daha da önem kazanacağını düşünüyorum.

- GELECEK PROJELERİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

VOLKAN KAPKIN: Şu anda üzerinde çalıştığım yeni bir dizi projesi var. Detayları daha sonra paylaşacağız ama izleyicilere heyecanlı bir yapım sunmayı planlıyoruz.

- TEŞEKKÜR EDERİM VOLKAN BEY, ZAMANINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİZ.

VOLKAN KAPKIN: Ben teşekkür ederim, ben de burada olmaktan keyif aldım.
Bu içten sohbet için Volkan Kapkın'a teşekkür ederiz. Kendisinin deneyim dolu kariyerinden aldığımız ilhamla, sinemanın ve dizilerin bizi nereye taşıyacağını düşünmek heyecan verici. Okurlarımıza unutulmaz anlar ve büyülü hikayelerle dolu günler dileriz. Yaratıcılıkla kalın! 


Kommentare


bottom of page