top of page

SIFIR NOKTASINDAN YÜKSELEN BAŞARI | KADİR BERAN TAŞKIN İLE GERÇEKÇİ DÜNYALARA YOLCULUKSıfır Bütçeyle Yola Çıktık, Sıfır Bir Başarı Hikayesi Yazdık


Bu röportajdamızda, başarılı bir kariyere sahip olan Kadri Beran Taşkın ile bir araya geldik. Sinema televizyon bölümü mezunu olan Taşkın, İstanbul'un sektördeki kalbinde yer alarak birçok önemli projede yer aldı. Özellikle müzik klipleri ve belgesellerle adını duyuran Taşkın, sonrasında internet dizisi "Sıfır Bir" ile büyük bir çıkış yakaladı. Şimdi, Kadir Beran Taşkın ile kariyeri, projeleri ve sektördeki deneyimleri hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


 

-MERHABALAR KADRİ BEY, ÖNCELİKLE HOŞGELDİNİZ. BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Merhaba, hoşbulduk. İsmim Kadir Beran Taşkın, Diyarbakır doğumluğum. Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunuyum. Sektörün kalbi İstanbul olduğu için ben de İstanbul'a taşındım. Setlerde birçok iş yaptım asistanlık olsun, sanat asistanlığı olsun. Sonrasında müzik klipleri ve belgeseller çekmeye başladım.


-EZHEL VE FATE FAT GİBİ İSİMLERLE BAŞLADINIZ, ANCAK SIFIR BİR'İN YARATILMA SÜRECİNE NASIL GEÇİLDİ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Ezhel'in kliplerini çekmemizle başladı her şey. Ardından Adanalı rapçi Fate Fat için bir klip hazırladık. Sıfır Bir'in temellerini ise Cihangir Ceyhan (Cio) ile tanışmamızla attık. Bir suç hikayesi anlatma fikri doğdu ve ortak bir senaryo yazarak projeyi başlattık.


-İSTANBUL'A TAŞINDIKTAN SONRA SEKTÖRE GİRİŞ YAPTINIZ. SETLERDEKİ ZORLU KOŞULLAR VE ÇALIŞMA ŞARTLARI HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: İstanbul'a taşındıktan sonra birçok farklı işte çalıştım, ancak setlerdeki koşullar o dönemde oldukça zordu. Sendika kuralları yoktu, uzun çalışma saatleri ve ağır şartlarla başa çıkmak zordu. Bu yüzden setlerde çalışmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak zorlayıcıydı.


-SIFIR BİR'İ ÇEKERKEN ADANA'NIN ATMOSFERİNİ VE YEREL UNSURLARI KULLANMA KARARI NASIL ALINDI?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Adana'da çekim yapmak, Hürriyet Mahallesi'nin sıcak atmosferini ve insanlarını yakından tanıma fırsatı sağladı. Gerçek sokaklarda ve mekanlarda çekim yapmak, projeye gerçeklik katmak adına önemliydi. Amatör oyuncularla çalışmak da, hikayenin doğallığını ve gerçekçiliğini artırdı.


-SIFIR BİR'İN İLK SEZONUNU SIFIR BÜTÇE İLE TAMAMLADINIZ. BU SÜREÇTE KARŞILAŞTIĞINIZ ZORLUKLAR NELERDİ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: İlk sezonu sıfır bütçe ile tamamlamak zorlu bir süreçti. İnanan abilerimizin yatırımları ve destekleriyle bu projeyi hayata geçirebildik. Ancak buna rağmen, sınırlı kaynaklar ve amatör bir ekip ile çalışmak, çekim sürecini daha da zorlaştırdı.


-SIFIR BİR'İN GERÇEKÇİ ATMOSFERİ VE ŞİDDET İÇEREN SAHNELERİ İZLEYİCİLER TARAFINDAN NASIL KARŞILANDI? ELEŞTİRİLERE NASIL YAKLAŞIYORSUNUZ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Sıfır Bir'in gerçekçi atmosferi izleyiciler tarafından oldukça olumlu karşılandı. Ancak, şiddet içeren sahneler nedeniyle eleştirilere maruz kaldık. İnternet dizisi olmanın avantajıyla, izleyicilerle doğrudan etkileşim kurabiliyor ve geri bildirimlere açığız. Ancak, Sıfır Bir'in özgün bir proje olduğunu ve eleştirilere rağmen izleyiciler arasında büyük bir takdir gördüğünü düşünüyoruz.


-SIFIR BİR'İN İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLANMASIYLA İLGİLİ BİR KARAR MIYDI? BU FORMATIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Evet, Sıfır Bir'i internet üzerinden yayınlama kararı bilinçli bir tercihti. Bu, projemizin özgünlüğünü korumamıza ve daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmamıza olanak tanıdı. İnternet dizisi olarak, daha esnek bir yapıya sahip olduk ve izleyicilerle doğrudan etkileşim kurma şansımız oldu. Ancak, televizyon formatının sunduğu bazı avantajlardan feragat etmek zorunda kaldık.


-SIFIR BİR'İN ŞİDDET VE CİNSELLİK İÇEREN SAHNELERİ NEDENİYLE ELEŞTİRİLMESİ KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Şiddet ve cinsellik içeren sahnelerin eleştirilmesi, özellikle internet üzerinden yayınlanan bir dizide karşılaşılan bir durum. Bu tür unsurları kullanmamız, hikayenin gerçekçiliğini ve atmosferini korumak adına bir tercih. Ancak, izleyicileri etkileme potansiyeli olduğunu biliyoruz ve bu nedenle bu tür sahneleri dikkatlice işlemeye çalışıyoruz.


-SIFIR BİR'İN BAŞARIYLA İLERLEMESİ SONRASINDA GELEN TEKLİFLERİ NASIL DEĞERLENDİRDİNİZ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Sıfır Bir'in başarısı sonrasında birçok teklif aldık, ancak bağımsız bir projeyi korumak istedik. Kendi imkanlarımızla devam etme kararı aldık ve projeyi bağımsız olarak sürdürdük. Bu, özgünlüğümüzü ve yaratıcılığımızı koruma adına önemli bir karar oldu.


-ADANA'NIN ATMOSFERİ SİZİN İÇİN ÖZEL BİR YER Mİ? GERİ DÖNMEYİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Adana'nın atmosferi benim için çok özel bir yer. İnsanların sıcak yardımseverliği ve rahat çalışma ortamı, unutulmaz bir deneyim oldu. Geri dönmeyi düşündük, ancak şu anki projelerimiz İstanbul merkezli olduğu için bu konuda bir planımız yok.


-SIFIR BİR'İN SENARİSTİ NEDEN GİZLİ TUTULUYOR? BU KARARIN ARKASINDAKİ DÜŞÜNCE NEDİR?


KADRİ BERAN TAŞKIN: Sıfır Bir'in senaristini gizli tutma kararı, projenin bütünlüğünü koruma ve yaratıcının kişisel hayatını koruma amacını taşıyor. Bu, senaryonun yaratılma sürecindeki dış etkileri minimize etmeye yönelik bir tercih. Ancak, projenin geri kalan ekibiyle birlikte, izleyicilere daha fazla bilgi sunmak ve projenin arkasındaki yaratıcı süreci paylaşmak istiyoruz.
Kadri Beran Taşkın'a değerli zamanını bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz. Kendisinin başarı dolu kariyeri ve projeleri, genç yeteneklere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Taşkın'ın sektördeki deneyimleri ve projeleri, gelecekteki sinema ve televizyon projeleri için heyecan uyandırıcı bir örnek teşkil ediyor. Kendisine bundan sonraki projelerinde başarılar diler, teşekkür ederiz. 


Comments


bottom of page