top of page

SANATIN ARKA PLANINDA: MÜZİK KLİBİ YÖNETMENİ SEYİTHAN KARTAL İLE


Sanatın Yaratıcı Yolculuğu


Bugün, müzik dünyasının birçok ünlü isminin kliplerine imza atan başarılı bir yönetmen Seyithan Kartal ile buluştuk. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz söyleşide, müzik klibi yönetmenliği, sanat anlayışı ve kariyerine dair ilginç detayları keşfettik.


 

- MERHABA, ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?


SEYİTHAN KARTAL: Tabii, ben Seyithan Kartal müzik klibi yönetmeni olarak çalışıyorum. Yönetmenlik sürecimde UZI, LVBEL C5, Eftelya gibi isimlerle çalışma fırsatım oldu.


- MÜZİK KLİBİ YÖNETMENLİĞİNE NASIL BAŞLADINIZ?


SEYİTHAN KARTAL: Aslında, geçmişimde sinema alanında çalışmalarım oldu. Yardımcı yönetmenlik ve reji asistanlığı gibi görevlerde bulundum. Ancak müzik klibi yönetmenliği beni daha çok cezbetti ve bu alana geçiş yaptım.


- BU RÖPORTAJDAKİ KONUŞMANIZDA, BİR KLİP ÇEKMENİN EN BÜYÜK ZORLUĞUNUN ZAMAN SIKINTISI OLDUĞUNU BELİRTTİNİZ. BU KONUDA NASIL BAŞA ÇIKIYORSUNUZ?


SEYİTHAN KARTAL: Evet, gerçekten zaman yönetimi kritik bir faktör. Genellikle bir günde çekimleri tamamlamamız gerekiyor, bu da oldukça hızlı ve planlı çalışmayı gerektiriyor. Tecrübelerimle, zaman içinde bu zorluğun üstesinden gelmeyi öğrendim.


- ÇALIŞTIĞINIZ SANATÇILAR ARASINDA UZI VE LVBEL C5 GİBİ POPÜLER İSİMLER VAR. BU İSİMLERLE ÇALIŞMAK SİZE NASIL BİR GURUR VERİYOR?


SEYİTHAN KARTAL: Tabii ki, bu isimlerle çalışmak benim için büyük bir gurur. Ancak benim için her projede her sanatçı değerli. İster ünlü olsun ister olmasın, herkesin benim için aynı değeri taşıdığını düşünüyorum.


- AMATÖR SANATÇILARA NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ?


SEYİTHAN KARTAL: İnançları ve hayalleri doğrultusunda çok çalışmaları, istikrarlı olmaları gerekiyor. Gerisi detay ve tecrübe olarak geliyor.


- SİNEMA FİLMİ YÖNETMEYİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?


SEYİTHAN KARTAL: Evet, geçmişte sinema filmi yönetme düşüncem oldu. Ancak müzik klibi yönetmenliği daha hızlı ve dinamik bir süreç olduğu için bu alanda kalmaya karar verdim.


- MÜZİK SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?


SEYİTHAN KARTAL: Müzik benim için bir tür ışınlanma gibi. Kulaklıkları takıp melodilere kapıldığınızda, sizi tamamen farklı bir dünyaya taşıyor. Müzik, benim için büyülü bir şey ve hem üretmek hem de dinlemek benim için büyüleyici bir deneyim.


- SON OLARAK, BU ALANDAKİ KARİYERİNİZDE NE GİBİ HEDEFLERİNİZ VAR?


SEYİTHAN KARTAL: Her zaman daha iyi işler yapmak istiyorum. Farklı tarz ve sanatçılarla çalışarak kendimi geliştirmek istiyorum. Hedefim, yaratıcılığımı sınırlarımın ötesine taşıyarak izleyicilere unutulmaz deneyimler sunmak.


- RÖPORTAJ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ


SEYİTHAN KARTAL: Ben teşekkür ederim. Görüşmek üzereBu ilham verici röportaj için Yönetmenimiz Seyithan Bey’e teşekkür ediyoruz. Müziği "ışınlanma gibi bir şey" olarak tanımlayan yönetmen, işine olan tutkusunu ve müziğin büyülü dünyasındaki yerini anlattı. Gelecekteki projelerini merakla bekliyoruz. 


Comments


bottom of page