top of page

SİNEMA VE REKLAM DÜNYASINDAN ANILAR: SANAT YÖNETMENİ VAHİT YAZICI


Sanat Yönetmenliğinin Zorlukları ve Yaratıcılığın İzleri


Sanat yönetmenliği, sinema dünyasının görsel anlatımının temel taşlarından biridir. Mekanları, dekorları ve ışığı tasarlayarak hikayenin atmosferini oluşturan sanat yönetmenleri, setin her detayını dikkatle planlarlar. Biz de bu röportajda, deneyimli bir sanat yönetmeni olan Vahit Yazıcı'nın gözünden sinema dünyasının perde arkasına bir bakış atacağız.


 

- MERHABA VAHİT BEY HOŞGELDİNİZ, ÖNCELİKLE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

 

VAHİT YAZICI: Tabii, 1976 yılında İstanbul'da doğdum. Sanat yönetmenliği yapıyorum ve bu sektörde 2000 yılından beri çalışıyorum. Reklam ve sinema projeleri üzerinde yoğunlaşıyorum.

 

- SANAT YÖNETMENLİĞİ NEDİR, BİRAZ AÇABİLİR MİSİNİZ?

 

VAHİT YAZICI: Sanat yönetmeni, bir hikayenin mekanlarını, dekorasyonunu ve ışığını tasarlayan ve uygulayan kişidir. Farklı karakterler ve ortamlar yaratmakla görevliyiz.

 

- BU İŞİN ZOR VE KEYİFLİ YANLARI NELERDİR?

 

VAHİT YAZICI: İşin keyifli tarafı, yaptığınız işin sonucunda insanların sizi takdir etmesi ve farklı işler çıkarmaktır. Ancak, işin zor yanı, yorucu olması ve her detayın çok önemli olmasıdır.

 

- EN ZORLANDIĞINIZ SET HANGİSİ OLDU ŞİMDİYE KADAR?

 

VAHİT YAZICI: En zorlandığım set, Bolu Aladağlar'da bir Nazi kampı setiydi. Oranın tarihsel araştırmasını yapmak ve duygusal olarak etkilenmek zor oldu.

 

- BERGEN FİLMİNİN SANAT YÖNETMENLİĞİNİ YAPTINIZ. DÖNEMİ YAKALAMAK İÇİN NASIL BİR ÇALIŞMA SÜRECİ GEÇİRDİNİZ?

 

VAHİT YAZICI: Filmin dönemine uygun mekanlar ve objeler bulmak için yönetmenlerle tartışmalar yaptık. Renkler ve ışık da önemliydi, her detayı dikkatle planladık.

 

- ATİYE'NİN SANAT YÖNETMENLİĞİNİ YAPTINIZ. SEMBOLLERİN SANATA VE UYGULAMALARINIZA ETKİLERİ OLDU MU?

 

VAHİT YAZICI: Evet, Atiye'nin sembollerini araştırdık ve sanat yönetmeni olarak yorumladık. Ancak, bu fantastik dünyaya alışmak biraz zor oldu çünkü bu alanda daha önce çalışmamıştım.

 

- TEKNİK BİLGİ VE YARATICILIK SANAT YÖNETMENİ İÇİN NE KADAR ÖNEMLİDİR?

 

VAHİT YAZICI: Teknik bilgi ve yaratıcılık her zaman önemlidir. Özellikle ışık ve dekorasyon konusunda detaylı bilgi sahibi olmak gereklidir.

 

- BİR YAPIMCIYA SANATIN GEREKLİLİĞİNİ ANLATMAK ZOR OLABİLİR Mİ?

 

VAHİT YAZICI: Evet, bazen yapımcılara sanatın gerekliliğini anlatmak zor olabilir. Ancak, bu durumda yaratıcılığımızı kullanarak maliyetleri düşürmeye çalışırız.

 

- SON OLARAK, SANAT YÖNETMENLİĞİ ALANINDA GELECEK PROJELERİNİZ VAR MI?

 

VAHİT YAZICI: Şu anda belirli projeler üzerinde çalışmıyorum, ancak gelecekte yeni fırsatlarla karşılaşmayı umuyorum. Her zaman yeni ve ilginç projelere açığım. 

Vahit Yazıcı'nın deneyimleri ve paylaşımları, sanat yönetmenliğinin zorluklarını, yaratıcılığını ve detaylara verdiği önemi bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Sinema dünyasının ışığının arkasında, teknik bilgiyle yaratıcılığın buluştuğu bir dünya yatıyor. Kendisine bu değerli paylaşımlar için teşekkür ediyoruz ve gelecekteki projelerinde başarılar diliyoruz.


 


Commenti


bottom of page