top of page

PERDEDEKİ DUYGULAR: MURAT ÖZTÜRK İLE SİNEMA HİKAYELERİ


Yönetmenin Gözünden Sinema Dünyası


Sinema dünyası, büyüleyici hikayelerin ve etkileyici görselliklerin bulunduğu bir evren. Bu evrende, kamera arkasında çalışan birçok yetenekli isim var. Bugün, biz de Türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden biri olan Murat Öztürk’ü ağırlıyoruz. Kendisiyle sinema tarzı, kariyeri ve sektördeki değişimler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte, o özel röportajın detayları.


 

- MERHABA, ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?


MURAT ÖZTÜRK: Hoş bulduk! Ben Murat Öztürk, 1986 yılında Ankara'da doğdum ve Ankara Üniversitesi'nde Sinema bölümünde okudum. Mezun olduktan sonra İstanbul'a taşındım ve senelerce asistanlık yaptıktan sonra şu anda Yönetmen olarak kariyerime devam ediyorum.


- HER YÖNETMENİN KENDİNE AİT BİR TARZI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUNUZ. SİZİN TARZINIZI NASIL TANIMLARSINIZ?


MURAT ÖZTÜRK: Evet, her yönetmenin kendine özgü bir tarzı vardır. Benim tarzımı anlatmak gerekirse, hikayenin anlatımından ziyade hikayenin dışında kalmayı severim. Yani, izleyici gözüyle olayları gözlemlemeyi tercih ederim. Kamerayla müdahaleyi minimumda tutar ve sahnede yaşanan olaylara dışarıdan bakar gibi anlatmayı severim.


- EN ÇOK KEYİF ALDIĞINIZ PROJE HANGİSİYDİ VE NEDEN?


MURAT ÖZTÜRK: Benim için en özel projelerden biri "Bir Aile Hikayesi" adlı diziydi. Bu proje, "This Is Us" isimli bir dizinin Türkçe uyarlamasıydı ve ailenin yıllar içinde yaşadığı zorlukları flashback ve günümüz olarak anlatıyordu. Her sahnesini çekmekten büyük keyif aldım, oyuncuların performansları beni etkiledi ve bu proje benim için çok özel bir deneyimdi.


- DİJİTAL PLATFORMLARIN SEKTÖRE ETKİLERİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?


MURAT ÖZTÜRK: Dijital platformlar sektörde büyük bir etki yaratıyor. Ancak, bu beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Özellikle, bu kadar yoğun iş temposunda yetişmiş eleman bulmak zorlaşıyor. Reji asistanı ararken bile bazen zorluk yaşanabiliyor.


- SEKTÖRDE ÇÖZMEK İSTEDİĞİNİZ BİR SORUN VAR MI?


MURAT ÖZTÜRK: Evet, sektördeki en büyük sorunlardan biri dizi sürelerinin çok uzun olması. İzleyiciye ulaşmak adına sürelerin uzatılması, hikayenin bütünlüğünü bozabiliyor. 170 dakika gibi uzun sürelerde bir hikayenin izlenmesi gerçekten zorlayıcı olabiliyor.


-GELECEKTE ÇEKMEK İSTEDİĞİNİZ BİR FİLM VEYA PROJE VAR MI?


MURAT ÖZTÜRK: "Bir Zamanlar Anadolu'da"yı çekmek isterdim. Bu film beni etkileyen ve kıskandığım bir iş. Onun gibi muazzam bir iş yapmak benim için büyük bir hedef.


- TÜRK DİZİLERİNDE GENELLİKLE BENZER OLAY ÖRGÜLERİNİN KULLANILMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?


MURAT ÖZTÜRK: Bu durumu yeni tarzlara açık olmamamız ve genellikle ticari kaygılarla hareket etmemizle açıklıyorum. Yeni tarzlara açık olmak ve daha çeşitli hikayeler anlatmak sektöre taze bir soluk getirebilir.


- SON OLARAK, GENÇ YÖNETMENLERE VEYA SİNEMA SEKTÖRÜNE GİRMEYİ DÜŞÜNENLERE NE GİBİ TAVSİYELERİNİZ OLUR?


MURAT ÖZTÜRK: Sektöre girmek isteyenlere sadece sinemaya değil, genel olarak

sanata ve hayata dair daha çok şey öğrenmelerini tavsiye ederim. İyi bir gözlemci olun, her şeyden ilham alın ve pes etmeyin. Sektör zorlayıcı olabilir, ama pes etmek yerine daha çok çalışmak ve öğrenmek, başarıya giden yolda önemli adımlardır.Murat Özkürk’e bu içten sohbet için teşekkür ediyoruz. Onun gözünden sinema dünyasına dair bu samimi bakış, hem sektördeki deneyimi hem de sinemaya olan tutkusuyla dolu. Kendisine gelecek projelerinde başarılar diliyor ve izleyicilerimizi, Murat Öztürk'ün eserleriyle büyülü dünyasına davet ediyoruz. Sinemaya olan tutkusu ve özgün bakış açısıyla, Murat Öztürk gibi yetenekli yönetmenlerin, Türk sinemasının geleceğine ışık tutmaya devam edeceğine inanıyoruz. 


Comments


bottom of page